Zubní kámen u dětí: Jaké jsou nejúčinnější způsoby prevence?

srp, 12 2023

Zubní kámen u dětí: Co to vlastně je?

Sedím tu a vzpomínám na tu dobu, kdy mi bylo pět let a buzíky na tváři byly běžné. Znáte ten pocit, když vám máma vezme z kalhotní kapse starou minci a ona je nejen špinavá, ale je na ní také nějaká divná žlutá patina? Tak přesně tak vypadá i zubní kámen. Ale zatímco ten svůj mincovní drahokam můžete snadno očistit octem, se zubním kamenem to není tak jednoduché.

Zubní kámen je totiž tvrdá, křehká a často žlutá nebo hnědá látka, která se tvoří na zubech, pokud se neodstraňuje dostatečně plak. Řekne-li vám váš zubní lékař, že máte zubní kámen, nemyslí tím ten šperk, který si nosíte na krku. Je to něco, co chcete ze svých zubů co nejdříve odstranit.

Proč se zubní kámen tvoří?

Nemyslete si, že když jíte jen cukrovinky a omáčky, zubní kámen se vám na zubech netvoří. To je omyl! Tvrdá pravda zní, že zubní kámen může postihnout každého, kdo má zuby, a buďme vděční, že je máme všichni. Každý den se na zubech tvoří tenký film bakterií, nazývaný plak. Pokud ho nedeškrabujete pravidelně zubním kartáčkem a zubní nití, může se tvrdnout a přeměnit na zubní kámen. A věřte mi, občas tahat nos mezi zuby je mnohem lehčí než se zubního kamene zbavit.

Poznání zubního kamene

Není nic horšího než sledovat pár minut svůj obličej každé ráno u zrcadla a najednou objevit něco žlutého kolem zubů. Ne, to opravdu není kousek brambůrky z včerejší večeře, ani zbytek pomeranče z nedělního oběda. To je známka zubního kamene. A pokud to vidíte, je čas zavolat zubnímu lékaři.

Odebírání zubního kamene

A pak přichází onen den. Den, kdy se ocitnete v zubním křesle a před vámi mává zubní lékař nějakým řezacím nástrojem, který vypadá jako zbrusu nové lyžařské hůlky. Za přímé účasti důkladného čištění zubů nebo tzv. scaling a root planing, se zubní kámen odstraňuje. A věřte mi, není to žádná procházka růžovým sadem.

Prevence zubního kamene

Ale jaká je nejlepší obrana proti zubnímu kameni? Je to prevence, samozřejmě! Jako s všemi věcmi ve zdraví platí, že prevence je lepší než léčba. A prevence zubního kamene není o nic složitější než udržování zubů čistých. Vždyť dobře víte, jak na to, ne? Čistíme si zuby každé ráno po probuzení a každý večer před spaním, a pokud možno i po každém jídle. Používáme zubní nit a navštěvujeme zubního lékaře alespoň dvakrát do roka. Takže se snažíme dát zubnímu kameni co nejméně šancí na to, aby se u nás usadil.

Produkty proti zubnímu kameni

Existují i produkty, které mohou pomoci zabránit zubnímu kameni. Jako malý kluk jsem měl oblibu v balzámu na rty s lešticími částicemi, protože jsem si myslel, že si tím dám zuby do pořádku. Ale i když mi dodával pocit čistoty, pravda je, že jsem neměl tušení, co dělá. Ve skutečnosti existují speciální zubní pasty a ústní vody, které obsahují látky, které mohou redukovat tvorbu zubního kamene a odstraňovat bakterie. Protože zubní kámen je v první řadě bakteriální záležitost, a kdo by chtěl mít v ústech něco, co je plné bakterií, že?

Nevím, pokud jste někdy museli čelit problému zubního kamene, ale pokud ano, víte, že to není nic příjemného. Jen vzpomínka na bolest při čištění zubů autem mě nutí zuby mnohem častěji čistit. Pokud ale máte štěstí a zubní kámen se vám zatím vyhnul, měli byste poděkovat svým hvězdám - a také svému zubnímu kartáčku a zubní nití. A pokud můžu dát jedno doporučení, používejte je každý den, po každém jídle. Vím, že to zní jako hodně práce, ale věřte mi, je to mnohem příjemnější než sedět v zubním křesle a nechat se škrábat všemi těmi nástroji. Zapomeňte na mýty a modla, váš pravý superhero je pes a kartáček na zuby!