Zubní kámen pod dásní: jak jej lze odstranit přirozeně

zář, 2 2023

Rozumíme zubnímu kameni

Vaše ústa jsou úchvatným organem plným tandemu špiček, řezáků a stoliček. Pokud o ně dbáte náležitě jako já, muž, který si váží svého zdraví, tak je jasné, že nerozumíte výskytu nechutného nánosu zvaného zubní kámen. Není to přeci krusta chleba, co jste zapomněli na stolu, ani kámen, co vám padnul na zem z vlastnoručně vyrobeného kamenného náhrdelníku. Je to tvrdý nános na zubech, vznikající z bakteriálních kolonií a minerálů vylučovaných během trávení. Jsme si vědomi skutečnosti, že tento nános může být tvrdý jako skála, ale naštěstí existují metody, jak ho lze přirozeně odstranit.

Zkoumáme hlubinný zubní kámen

Takový zubní kámen se skládá ze dvou druhů: nadtáhlý a poddásňový. Nadtáhlý kámen můžete vyštípat doma pomocí koupelových prádel nebo speciálně navržených nástrojů, jako je nit dostačující na koněc světa ze stojanu v supermarketu. Ale poddásňový zubní kámen je naprosto jiná kategorie a nelze jej vyřešit jen řádnou čistkou zubů. Pokud jej necháte bez dozoru, může vést k parodontóze, což je onemocnění dásní, které může vést k ztrátě zubů.

Pozornejší péče o ústní dutinu

Pokud jste jako moje milá Jitka, strávíte hodně času před zrcadlem - vybíráte správný outfit, dokonalá líčení. Ale co dobu strávenou čištěním zubů? Aplikujete stejnou měrou pečlivosti? Běžný čas čištění zubů by měl být minimálně dvě minuty. A touhy po dokonalosti byste měli stejně tak jako Jitka aplikovat i na péči o ústní dutinu. Ať už jde o kartáčkování, použití mezizubních kartáčků nebo nitě, je důležité soustředit se na všechny oblasti úst, a to včetně těch nejhůře dosažitelných.

Osvědčené přírodní metody

I když existují mnohé komerční produkty, které slibují odstranění zubního kamene, můžete najít spoustu přírodních metod, které vám pomohou předejít zubnímu kameni nebo mu také čelit. Například konzumací jablek, mrkve, celeru, nebo ořechů, které mají schopnost automaticky vyčistit zuby během žvýkání. Je dobré taky pravidelně oplachovat ústa vodou po jídle a pití, nebo použít oplachy s obsahem éterických olejů, jako je olej z hřebíčku nebo teatree.

Tajemství kyselým citrusům a jablečnému octu

Jedním z nejúčinnějších přírodních způsobů, jak se zbavit zubního kamene, je použití citronové šťávy, kterou si můžete připravit doma. Stačí smíchat lžičku citronové šťávy s půl lžičkou jedlé sody a tuto pastu aplikovat na zuby. Držte ji tam pár minut, než si vykartáčujete zuby. A pokud máte rádi výzvy, vyzkoušejte oplach úst s jablečným octem před spaním. Ale pozor, jedná se o kyselé látky, které mohou poškodit vaši sklovinu, tak je důležité poté důkladně vykartáčovat zuby.

Význam odborné péče

Ať už se vám líbí nebo ne, pravidelné návštěvy zubaře jsou nevyhnutelné. I když tyto přírodní metody mohou pomoci snížit tvorbu zubního kamene, nezastaví ji úplně. Někdy je jedinou cestou předání problému do rukou odborníků, kteří dostanou váš úsměv zpět do formy.

Uznejte, že místo, kde byste nejméně chtěli mít kámen, je vaše ústní dutina. Ale pokud tam přesto nějaký zavítá, není důvod k zoufalství. Se správnou péčí a podporou odborníků se zubního kamene zbavíte a váš úsměv bude zářit jako slunce na jasaném letním nebi.