Zubní kámen pod dásní: jak ho odstranit a jaké jsou rizika

zář, 25 2023

Co je to zubní kámen a jak vzniká?

Otevřeme-li ústní dutinu a podíváme se dolů za naše špičky, můžeme tam najít něco, co se nám moc nelíbí - zubní kámen pod dásní. Jistě, těm, kteří tento článek čtou, není třeba vysvětlovat, co to zubní kámen je. Ale pro všechny ostatní, vám to připomenu. Zubní kámen je tvrdý útvar, který se tvoří na zubech z bakterií, které se usadí ve vaší ústní dutině.

Proces vzniku zubního kamene začíná tím, že nám zůstane v ústech jídlo, které začnou rozebírat bakterie. Ty vytváří na našich zubech vrstvu, kterou nazýváme zubní plak. Pokud ho dlouhodobě neodstraňujeme, dochází k jeho tvrzení a máme tu zubní kámen. Jak vidíte, celý proces je jako zákeřný plán na převzetí našeho úsměvu.

Zubní kámen pod dásní: skrytý nepřítel

Zubní kámen pod dásní je trochu jako ten přítel, který vás pozve na pivo, ale zapomene vám říct, že se k vám v noci přistěhoval. Ale pokud to načas odhalíte, můžete se ho zbavit bez větších potíží. Problém ovšem nastává, když zubní kámen zůstane příliš dlouho skryt a způsobí vážné problémy s dásněmi nebo dokonce ztrátu zubů.

Když zubní kámen začne vyrůstat na příliš mnoha místech a vystoupí z kontroly, může to vést k zánětu dásní - gingivitidě. Toto je první fáze gumového onemocnění a pokud to necháte být, stav se může zhoršit a vést k parodontitidě, což je mnohem vážnější a to může konečně vést k ztrátě zubů. Takže jak vidíte, tento "přítel" není vůbec přítel.

Jak si všimnout zubního kamene pod dásní?

Jestliže se budete ptát: "Michale, jak zjistím, že mám zubní kámen?", odpověď je jednoduchá. Prvním znakem je zarudlé nebo oteklé dásně. Druhým příznakem je, pokud vám dásně krvácejí při čištění zubů.

Dále je možné pozorovat proměnu na povrchu zubů nebo v jejich barvě. Pokud si vsadíte, že máte zubní kámen, vyhraje vždy zubní kámen. Navíc, pokud máte pocit, že se ve vaší puse něco divného děje, doporučuji navštívit svého zubního lékaře.

Akční plán: Jak se zbavit zubního kamene

Vy jste nyní kapitán vaší lodi. A vaše loď je napadena zubním kamenem. Co tedy uděláte? Vezmete si židli a začnete bojovat.

Nejdříve se obraťte na svého zubního lékaře. Ten je vyškolen, aby se s tímto problémem vypořádal, a může vám poskytnout odbornou pomoc, kterou potřebujete. A pak můžete začít bojovat proti zubnímu kameni svým vlastním způsobem.

Prevence: Jak zabránit vzniku zubního kamene

Zubní kámen je jako ten nepozvaný host na párty, který se neustále snaží vrátit. Nejoblíbenějším místem pro jeho vznik jsou místa, kde se stýká zub s dásní. Proto jsou důležité základní hygienické návyky: pravidelné čištění zubů, používání mezizubního kartáčku a zubní nitě.

Pravidelným čištěním zubů můžete zabránit vzniku zubního plaku, ze kterého zubní kámen vzniká. Měli byste si také vypěstovat návyk čištění jazyka, protože na něm se může ukrývat velké množství bakterií.

Co když je už pozdě? Léčba zubního kamene

Pokud se vám podařilo nějaký ten zubní kámen vyrobit a nyní s ním začínáte mít problémy, neměli byste panikařit. Existují efektivní metody, jak se ho zbavit. Jednou z nich je tedy ta nejočekávanější - návštěva u zubního lékaře.

Zubní lékař vás zbaví zubního kamene pomocí ultrazvuku. Je to docela jednoduchý a rychlý proces. V cestě domů nezapomeňte zastavit v lékárně a koupit si nějakou tu zubní nit nebo mezizubní kartáčky, abyste takovou situaci předešli.

Zubní kámen a já: příběh o tom, jak se změnit

Mylí se ten, kdo si myslí, že já, Michal, jsem o tomhle všem psal bez vlastní zkušenosti. Byl čas, kdy jsem si myslel, že zubní kámen je něco, co se týká jen starých lidí. Bohužel, špatná hygiena a láska k sladkostem mi postupně přinesly tento nepříjemný problém.

Najednou jsem zjistil, že mám červené a oteklé dásně. Zjistil jsem, že mám zubní kámen. Moje první reakce? Panika. Ale nakonec jsem to vzal na sebe jako výzvu ke změně. Zašel jsem k zubnímu lékaři, který mi pomohl zbavit se kamene a naučil mě lépe se starat o svoji ústní dutinu.

Nyní je mou nejdůležitější částí dne pravidelná ústní hygiena. Zkuste to také a uvidíte, jak se váš úsměv zlepší!