Vše, co jste kdy chtěli vědět o zubních fazetách

srp, 6 2023

O co vlastně jde při zubních fazetách?

Jó, tak, fóry stranou – byl jsem na pár pomezí s vlastními zuby, ale dnes bych chtěl mluvit o něčem trochu jemnějším, a tím jsou zubní fazety. Znáte ten pocit, když se probudíte ráno, podíváte se do zrcadla a vidíte zuby, které vypadají jako z doby kamenné? No, já vím, jaký je to pocit. Naštěstí, existuje způsob, jak si zuby vytvarovat do dokonalé formy a tím je právě náhražka zubů, známá jako zubní fazety. Ale co vlastně jsou zubní fazety?

Zubní fazety jsou tenké plátky porcelánu, které se nalepí na přední stranu zubů, aby vytvořily lepší tvar, velikost nebo barvu. Pokud máte skvrny, praskliny nebo posunuté zuby, zubní fazety vám mohou pomoct získat ten dokonalý pohled, který jste vždy chtěli. Jakmile je jednou máte, vypadá to, jako byste měli novou sestavu zubů – bez bolesti a bez potřeby velkých operací. Zní to dobře, že? Ale, počkejte, ještě je tady pár věcí, které byste měli vědět.

Koho by mohla tato procedura zajímat?

Na to si odpovím jednoduše - kohokoliv, kdo touží po dokonalém úsměvu. Nabízí rychlé a efektivní řešení pro lidi, kteří jsou nespokojeni se svými zuby – ať už jde o barvu, tvar nebo velikost zubů. Fazety jsou populárnější, než kdy dřív, a to díky tomu, že jsou měně invazivní než jiné dentální procedury, jako je například korunky. Navíc, s procedurou, která trvá obvykle jen několik hodin, můžete mít dokonalý úsměv během jednoho dne.

Jednou z nejlepších věcí na fazetách je, že je můžete používat téměř na jakýkoliv zub. Protože jsou tak tenké, dokážou se přizpůsobovat a tvarovat fázi zubu. A vzhledem k tomu, že fazety jsou vyrobené z porcelánu, dokáží vydržět léta, aniž by docházelo k výraznému opotřebení. Pokud tedy máte problémy se svými zuby, fazety vám mohou pomoct vyřešit tyto problémy.

Jak probíhá procedura?

Některé věci jsou komplikovanější než jiné, ale nebojte se, zubní fazety nejsou jednou z nich. Procedura je poměrně jednoduchá, i když vyžaduje několik návštěv u zubaře. Ale pokud víte, jaké kroky musíte dodržet, může to být docela přímočaré.

Já si to představuji jako malý makeover pro vaše zuby. Nejprve si zubař vezme malý otisk vašich zubů. Poté tento otisk zašle do laboratoře, kde se vytvoří vaše nové fazety. Když jsou hotové, zubař vám je nalepí na zuby a – voilà – máte nový úsměv! Ale pozor – před touhle fází zubař musí nejdřív ošetřit povrch zubu, aby zajistil, že se fazety správně přichytí. A poté ještě budete muset pravidelně chodit na kontroly, abyste se ujistili, že je se vašimi novými zuby vše v pořádku.

O jaká rizika se jedná?

Stejně jako u všeho, i zubní fazety jsou spojeny s určitými riziky. Já vím, to není zrovna to nejpříjemnější téma, ale je důležité být o všem informován. Prvním rizikem je, že váš zub může mít reakci na lepidlo, které se používá k připevnění fazet. Pokud máte citlivé zuby, mohlo by to být nepříjemné.

Dalším rizikem je, že zubní fazety můžou způsobit zvýšenou citlivost zubů, což znamená, že budete muset být opatrnější při konzumaci některých druhů potravin a nápojů. Ale nebojte se, toto je poměrně vzácné a pokud máte dobrého zubaře, měli byste být v bezpečí.

A jaké jsou hlavní výhody?

Nyní, když jsme měli opravdu vážný rozhovor, pojďme se podívat na světlou stránku věci. Výhody zubních fazet jsou mnohé, ale já bych chtěl zmínit ty nejlepší. Prvním je, že můžete očekávat okamžité výsledky. Po nanesení fazet vám zuby vypadají jako nové. Není třeba čekat na dlouho trvající léčbu, jako u ostatních dentálních procedur.

Dalším plusem je, že vaše zuby budou vypadat přirozeně - nikdo ani nepozná, že máte fazety. Třetím a posledním bonusem, který si myslím, že stojí za zmínku, je, že fazety jsou mnohem méně invazivní než jiné dentální procedury, jako jsou korunky nebo implantáty. Tudíž, méně bolesti a nepohodlí. Kdo by si nemiloval takové výhody, že?

A nakonec, takový dokonalý úsměv, ať už s pomocí zubních fazet nebo bez nich, může mít obrovský dopad na vaši celkovou sebejistotu. A kdo by si nepřál cítit se více sebejistý?