Proč se rozpadají zuby?

lis, 7 2023

Nejmocnější síla v ústech: Jak naše žvýkačky fungují?

Nevím, jak je to s vámi, ale já mám svůj papoušek Hugo, který daleko překonává sílu mého chrupu. Papoušci dokážou svými zobáky otevřít i nejtvrzenější orech, což je vskutku úžasné, vzhledem k tomu, jak jsou malí. Ale zpátky k našim ústům. Naše chrupavky a zuby mají silu vyvinout tlak až 14 kilogramů za centimetr čtvereční, což je dostatečné k rozdrcení většiny potravin, které jíme na denní bázi. Tento neskutečný tlak je umožněn zdokonaleným designem našich čelistí a postavením našich zubů.

Za všechno může cukr?

Zuby se rozpadají z několika důvodů. Zdaleka nejčastější příčinou je poškození zubní skloviny, které obvykle způsobuje kyselina vyráběná bakteriemi v našich ústech. Tyto bakterie se živí cukrem, který konzumujeme, a jej přeměňují na kyselinu. Tady je zajímavý fakt: Cukr sám o sobě nezpůsobuje zubní kaz. Je to právě kyselina, kterou produkují bakterie při zpracování cukru, která ničí naše zuby.

Jaký je vliv stresu na naše zuby

Věřili byste tomu, že i stres může způsobit problémy s našim chrupem? No, moje kočka Míša vypadá vždy jako by byla v klidu, asi proto má tak skvělý chrup. Ale my lidé, trpíme úzkostí a stresem mnohem více než naši čtyřnozí přátelé. Stres může vést ke zvyšování produkce kyselin v těle, které pak mohou poškodit zubní sklovinu. Toto je jeden z důvodů, proč je tak důležité udržovat rovnováhu v našem životě.

Ústní hygiena: Slečna čistota je ta nejlepší

Občas si myslím, že ta nejlepší preventivní opatření proti zubním potížím je jednoduchá ústní hygiena. Něco tak prostého, jako je pravidelné čištění zubů a používání zubní nitě, může učinit divy pro naše zuby. Rád bych, kdyby něco takového fungovalo i na papouška Huga. Ale upřímně, nemyslím si, že by měl zrovna gurmánské sklony. Velká většina nás má tendenci vynechávat zubní nitě, ale je důležité uvědomit si, že pouze kartáček na zuby nemůže dosáhnout všech koutů a zakrytých částí našich zubů.

Může za to naše výživa?

Popravdě, jsem zastánce přirozené stravy, co nejméně zpracovaných potravin a, pokud je to možné, organického pěstování. A chápu proč. Stejně jako mé tělo, i mé zuby milují zdravou stravu. Potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako jsou ovoce a zelenina, mogou přirozeně čistit naše zuby během jídla a pomáhají stimulovat tvorbu slin, které působí jako přirozený obranný mechanismus proti zubnímu kazu.

Chytré nápoje: Válka mezi voda a káva

Co pijete může ovlivnit vaše zuby stejně jako to, co jíte. Káva a víno mohou nenápadně poškodit naše zuby, protože obsahují třísloviny, které mohou způsobit skvrny a poškození skloviny. Na druhou stranu, voda je super-hrdina pro naše zuby. Pomáhá spláchnout nasbírané bakterie a kyseliny, zvláště pokud je pijete mezi jídly.