Názvy jednotlivých zubů: Co by měli vědět všichni učitelé

říj, 2 2023

Odvážný vstup do světa našich zubů

V dnešní době se nemůžeme spolehnout jen na základní znalosti týkající se našeho těla. Jako učitelé, rodiče, ale i jako jednotlivci potřebujeme vědět víc. A často se setkávám s otázkami týkajícími se specifického tématu - zubů. Mohlo by se zdát, že význam a pojmenování jednotlivých zubů je tématem jen pro doktory a stomatology, ale mám jiný názor.

Jako učitel máte možnost ovlivnit a formovat mladé lidi. Jak? Prostřednictvím vzdělání. Ale nejen hojně známých témat. Můžete je naučit i něco nového, něco, čemu se ve škole moc nevěnujeme, ale je to součást našeho života. A kdo z nás by nechtěl vědět více o svém těle, tolik důležitém nástroji pro život? Myslím, že názvy jednotlivých zubů by měli vědět všichni učitelé.

Zub je jako kniha: Rozdělení a pojmenování zubů

Asi máte za to, že všechny zuby jsou stejné. Ale opak je pravdou. Když se podíváte do zrcadla, možná si všimnete, že ne všechny zuby vypadají stejně. Jako učitel, byste měli vědět, že každý zub má své specifické jméno a vlastnosti. Ale nemyslím tím teď jména typu "Žužu" nebo "Bobek". Přestože by to bylo vtipné, mám na mysli názvy jako řezáky, špičáky, premoláry a moláry.

Věřím, že už jste slyšeli o řezácích. Je to první skupina zubů, které nám narostou a hlavní účel těchto zubů je nám pomáhat při kousání jídla. Mají také jiný tvar než ostatní zuby, takže jsou jednoduše rozpoznatelné.

Špičáky následují po řezácích a jsou specifické svojí špičatou formou. Tyto zuby jsou navrženy k roztrhání jídla, které konzumujeme. A víte, co je na těchto zubech tak unikátní? Jsou to jediné zuby, které nám vyrostou jen jednou v životě!

Přecházíme k premolárům, které jsou často označovány jako pre-moláry. Ty slouží k rozdrcení jídla, které konzumujeme. Mají ploché povrchy, které nám pomáhají důkladně žvýkat.

Na konci našeho zubního rejstříku najdeme moláry, známé také jako stoličky. Ty mají nejvíce práce s rozdrcením a rozemletí jídla, které konzumujeme, díky svým velkým plochám. A to je důvod, proč jsou tak silné!

Z dalšího pohledu: Funkce zubů v našem těle

Máte jasno v názvech jednotlivých zubů? Skvělé! Ale než přejdeme k další části, rád bych s vámi sdílel jeden příběh. Je to příběh o tom, jak jsem jako malý kluk objevoval svůj první vypadlý zub. Íráá, je to ten příběh ze života, který jste čekali!

Byl jsem asi 6 letý, když mi poprvé vypadl zub. Byl to jeden z mých řezáků. Nejprve to bylo znepokojivé, ale brzy jsem zjistil, že je to zcela přirozený proces, kterým prochází všechny děti. Od té doby jsem byl fascinovaný tím, jak naše tělo funguje a jak dokáže nahradit staré zuby novými.

A jak se to všechno váže k naší tématice? Protože abyste mohli učit děti?

Využití znalostí o zubech ve výuce

Výuka o zubech může být skvělým doplňkem do vašich hodin. Může vám to pomoci vysvětlit dětem, proč je důležité se o zuby starat, a co se může stát, když se o ně nestaráme správně. Mohli byste také využít téma zubů, když učíte děti o lidském těle. Dokonce to může být dobrý způsob, jak dětem vysvětlit, proč by měli jíst zdravé potraviny a vyhýbat se sladkostem.

Svým způsobem je to jako hra. Je to zábavný a interaktivní způsob, jak rozvíjet a prohlubovat znalosti o lidském těle. A které dítě by nechtělo vědět, proč má zuby a jak fungují?

Stručně shrnuto, jsem rád, že jsem mohl s vámi sdílet své myšlenky a názory na toto téma. Doufám, že vám pomohou ve vaší práci a přispějí k tomu, abyste mohli být lepšími učiteli.

Protože vědění není jen o tom, co se naučíme ve škole. Je to o pochopení světa kolem nás a o tom, jak můžeme využít naše znalosti k tomu, aby nám a ostatním bylo lépe. A pro mě, pochopení našich zubů je jedním z kroků na této cestě.