Kdy a za jakých podmínek hradí pojišťovna náklady na rovnátka

led, 6 2024

Kdy hradí rovnátka pojišťovna?

Rovnátka jsou bezesporu jednou z těch tém, které dokážou u většiny z nás vyvolat rozporuplné pocity. Někdo na ně vzpomíná jako na nutné zlo, jiní jako na cenného pomocníka na cestě za krásným úsměvem. Ale ať už jsme na jakékoli straně, všichni se shodneme na jednom – rovnátka bohužel nejsou zrovna levnou záležitostí. Zde se naskýtá otázka, která trápí mnoho z nás: Kdy přispěje na rovnátka zdravotní pojišťovna? Říkáte si, že na to by měla poměrně jednoduchá odpověď. Ale nic není tak jednoduché, jak se zdá, a proto se do toho musíme ponořit hlouběji. Nechme na chvíli stranou všechny ty tabulky a paragrafy a pokusme se tomu přijít na kloub trochu lidsky. Tak pojďme na to, prověříme, jak je to s tím pojištěním, a nebojte se, budu se snažit vnést do této ne zrovna zábavné tématiky trochu humoru a pozitivní energie.

Co musíte splnit, aby pojišťovna rovnátka hradila?

Základním předpokladem, který musíte splnit pro to, aby se Vaše zdravotní pojišťovna podílela na financování rovnátek, je věk. Hranice pro úhradu se pohybuje u dětí a mladistvých do 18 let. A tady se dostáváme k prvnímu záchytnému bodu – ortodontická péče musí být zahájena ještě předtím, než oslavíte osmnáctiny. Nezapomeňte, že to není jako při hraní hry na schovávanou: "Jsi na střeše a já nevidím, času máš dost!" Nene, tady opravdu času není nazbyt. A jak to vypadá v případě, když už jste zletilí, ale přesto si přejete zuby spravit? No, většina z nás ví, že pak už cesta za zdravotním příspěvkem připomíná spíše horolezeckou expedici bez vybavení.

Indikační skupiny - magické rozdělení

Nyní se dostáváme do oblasti, kde se bavíme o kritériích, podle kterých se jsou pacienti rozděleni do tzv. indikačních skupin. A kdo by nechtěl být zařazen do té správné skupiny! V podstatě, pokud máte vyšší stupeň indikační skupiny, vaše šance na spoluúčast pojišťovny rostou. Tyto skupiny hodnotí vážnost problému a jsou řazeny pomocí IOTN indexu (Index of Orthodontic Treatment Need). Má to svoje kouzlo - jako kdybyste měli na ruce kouzelné prstýnky, a čím vážnější je problém, tím silnější je váš "Power Ring". V případě, že se Vaše situace zařadí do vyšších skupin, je větší pravděpodobnost, že pojišťovna sahne do peněženky.

Ortodontické vyšetření a plán léčby

Předtím, než začneme řešit, jak velkou sumičku od pojišťovny dostanete, je třeba projít si ortodontické vyšetření. V této fázi vstupuje do naší epopeje ortodont, který bude vaším průvodcem údolím rovných zubů. Na vyšetření vás čeká spousta otázek a prohlížení zubů, snad bez toho, abyste si připadali jako na pohovoru na pozici astronaut. A pokud vše dopadne dobře, přistoupí se k sestavení léčebného plánu. Pomocí tohoto plánu a rozsahu potřebných zákroků bude možné určit, jestli a kolik peněz na vás pojišťovna vyplivne.

Typy rovnátek: pevná, snímatelná a neviditelná

Přiznejme si, že v oblasti rovnátek panuje téměř stejná pestrost jako u zmrzlinových příchutí. Máme zde pevná rovnátka, která jsou daná vášmi zuby jako svěřenectví, snímatelná, která vám umožňují určitý stupeň osobní svobody a nakonec "neviditelná" rovnátka, jako jsou Invisalign, která jsou tak incognito, že by mohla pracovat pro tajnou službu. Hezky to zní, ale pojišťovna se neřídí naší touhou po estetice, ale striktními pravidly. Obvykle preferují spíše tradiční a funkční varianty, ty "cool" typy rovnátek si mnohdy musíte připlatit z vlastní kapsy.

Pojištění a případové studie - nejčastější příklady

Teď, když už máme za sebou všeobecné informace, je na čase podívat se na nějaké konkrétní případové studie. Příklady z praxe jsou vždycky to, co nám může věci zase o trochu víc přiblížit. Zaměřme se tedy na fiktivní, ale velmi reálné příklady, které by mohly odrážet situace některých z vás. Pro ilustraci uveďme příklad malého Honzíka, který má tak křivolaké zuby, že by se mohl stát maskotem labyrintu. V takovém případě by pravděpodobně jeho indikační skupina a následná podpora byly výrazné. Na druhou stranu, kdybychom měli sedmnáctiletou Kláru, která by chtěla rovnátka jen proto, aby její zuby byly esteticky dokonalé bez většího funkčního problému, možná by si na podporu mohla nechat zajít chuť.

Vlastní příspěvek - kolik budete platit sami

Když již jsme odhalili, jak si stojíte s pojištěním, je čas připravit si peněženku na soukromé výdaje. Protože i ve chvílích, kdy pojišťovna přispěje, je většina rodičů nebo dospělých pacientů připravena na to, že část sumy si uhradí ze svého. A ta může být nemalá! Připravte se na částky, které se mohou pohybovat od jednotek až po desítky tisíc korun podle typu a rozsahu léčby. A i když bychom nejraději platili za rovnátka cenou tří čokoládových bonbonů, realita je trochu jiná. Tak to vezměte s humorem a myslete na to, že investice do zdravého úsměvu vám jednou vrátí úsměv na tváři.

Tips and Tricks - Jak na rovnátka úsporně

Asi bychom všichni přivítali nějaký ten trik, jak na léčbu rovnátky ušetřit. No, není to úplně jednoduché, ale určitě existují cesty, jak nevyprázdnit peněženku úplně do poslední mince. Prvním krokem může být pečlivý výběr ortodonta a srovnání cenových nabídek. Dalším tipem je pohlídat si zubní hygienu a pravidelnou kontrolu u zubaře, abyste předešli problémům, které by mohly léčbu prodražit. A nakonec dejte pozor na to, abyste dodržovali všechny instrukce od ortodonta a včas docházeli na kontroly, aby se zabránilo zbytečnému prodloužení léčby a tím i navýšení cen.

Kdy je vhodná doba pro začátek léčby

Jak už jsem zmiňoval, s léčbou rovnátky byste měli začít co možná nejdříve. Nejlepší doba pro začátek léčby rovnátky je období, kdy máte stále ještě v ústech mléčné zuby nebo rovnou po jejich vypadnutí. Mnohdy se stává, že optimální dobu někteří rodiče promeškají, proto je dobré neotálet a v případě jakýchkoli pochybností zubního aparátu se obrátit na odborníka. Navíc se to nevyplácí odkládat ani z psychologického hlediska. Děti a mladiství jsou velmi citliví na svůj vzhled a ve třídě plné rovných úsměvů může být každý zakřivený zub velkým zdrojem starostí.

Pojistné podmínky a možné změny

A abychom si to upřímně řekli, úplně na konec nezapomeňte, že pojistné podmínky se mohou měnit jako počasí v Českých Budějovicích. Je dobré pravidelně sledovat, jaké novinky vaše zdravotní pojišťovna oznámila a jaké změny v podmínkách úhrady za rovnátka nastaly. Nebojte se využívat konzultace přímo u vaší pojišťovny, abyste byli vždy o krok napřed a léčbu rovnátka si naplánovali co nejoptimalizovanější.