Jak zabránit štěněti v kousání: Efektivní metody a rady

pro, 19 2023

Proč štěňata koušou a jak to chápat

Abychom pochopili, proč naše štěňata mají tendenci všechno okusovat, je třeba se podívat na věc z jejich perspektivy. Kousání je pro štěňata něco jako zkoumání světa. Když se narodí, mají k dispozici pouze svůj nos, tlamu a jazyk, aby pochopily nové věci kolem sebe. Čichají, lížou a ano, také koušou. Když se štěně snaží poznat vaše nové boty nebo nábytek, nejde mu o to vám ublížit či zničit vaše věci, jde mu prostě o poznání a hraní. Právě v tom je ta roztomilost, ale i výzva našeho společného soužití.

Krom toho, kousání také pomáhá štěňatům při růstu zubů a zmírnění bolesti, které tento proces přináší. Představte si, že vaše ústa jsou plná nepříjemných a svědících pocitů, co byste dělali? Nejspíš byste hledali něco na okousání, abyste se alespoň na chvilku od těchto pocitů odvedli. Stejně tak to dělá štěně. Fáze růstu zubů je pro ně obzvláště náročná a můžeme se proto setkat s častým kousáním právě v této době.

Od kdy štěně začíná kousat a jak dlouho to trvá

Kousání začíná obvykle ve věku 2-3 měsíců, kdy štěňata postupně zjišťují, jak používat své zoubky. Tohle období může být docela bolestivé jak pro štěně, tak i pro nás, pokud na to nejsme připraveni. Abych se vás snažil uklidnit, možná padne vhod malá historka: pamatuji, jak můj pes Bruno byl jako štěně opravdu malý kousací stroj. Jednoho dne, když jsem seděl u počítače a pracoval na novém článku, přišel a rozhodl se, že skvělým nápadem bude okousat kabel od myši. To byl moment, kdy jsem pochopil, že je načase tento problém řešit trochu systematicky.

Co se týče délky této fáze, je to značně individuální. Většinou se však dá říci, že intenzivní kousání trvá několik měsíců, zhruba do doby, než štěněti dorostou stálé zuby. To by mělo být kolem 6. měsíce věku, ale období přezouvání zubů (a s tím spojeného kousání) může pokračovat až do prvního roku věku psa. Klíčové je být trpělivý a konzistentní v tréninku, a vaše úsilí se časem vyplatí.

Trénink kousání a jak na něj

Část výchovy štěněte zahrnuje naučení ho, jak a co kousat. Je to zásadní pro rozvoj správného chování a budování vztahu mezi vámi a vaším čtyřnohým kamarádem. Prvním krokem je mít správné hračky, na které může štěně klidně ždímat své zoubky bez toho, abyste museli každé dvě hodiny kupovat nový pár bot. Já jsem pro Bruna získal velkou sbírku různých žvýkacích hraček, a tím jsem mu nepřímo řekl, co je v pořádku kousat a co ne.

Další krok je konsistence ve výchově. Při hraní, když štěně příliš silně kousne, je důležité hru okamžitě přerušit a dát štěněti najevo, že to co udělalo, není v pořádku. Balkóneměkké „au!“ stačí, aby pochopilo, že něco udělalo špatně a že to, co je bolestivé pro vás, není přípustné. A to by mělo být následováno ignorací štěněte na malou chvíli. Nebojte, neublížíte mu tím. Naopak, dáte mu čas pochopit, že to, co udělalo, mělo přímý dopad na konec zábavy.

Chyby, kterých se vyvarovat při odnaučování kousání

Jednou z nejčastějších chyb, kterou lidé dělají, je používání rukou jako hraček. I když se to může zdát jako nevinná zábava, ve skutečnosti tím štěněti vštěpujete myšlenku, že vaše ruce jsou hračka, a tím pádem i přijatelný cíl kousání. Vést štěně k tomu, aby spojilo vaše ruce s hrou místo s autoritou a vedením, může vést ke komplikovanější vyrovnávání se s nimi v budoucnosti.

Neuctívání hranic také může být problém. Pokud štěně kousne a vy nedáte jasně najevo, že to není o.k., pak štěně nemá z čeho pochopit, že dělá něco špatně. Důležité je také vyhýbat se fyzickému trestání. To může vytvořit nepříjemnou asociaci nebo dokonce agresi u psa. Nejlepším způsobem je vytvořit pozitivní a pevný vztah s vaším psím kamarádem, kde chvála a odměna za správné chování působí jako hlavní motivace pro naučení se nového chování.

Efektivní hračky a alternativy pro kousající štěně

Štěně je jak malé dítě, touží po interakci a má ohromné množství energie. Efektivní a bezpečné hračky jsou proto klíčové. Mějte k dispozici různé druhy: některé, které pískají, jiné, které jsou určeny k žvýkání, a také takové, které jsou interaktivní a umožňují vám i štěněti současně si hrát.

Jedna z nejlepších investic, kterou jsem udělal pro pana Bruna, byla koupě odolné žvýkací kosti určené speciálně pro štěňata. Bruno ji miloval, mohl se s ní hrat hodiny a pomáhala mu i při růstu zubů. S tímto řešením jsem dal Brunovi k dispozici něco, s čím mohl pracovat své žvýkací impulzy a nedělalo mu to ani trošku zle. Existují také tzv. puzzle hračky, které poskytují mentální stimulaci a zároveň napomáhají zabráňování kousání z nudy.

Péče o štěně a preventivní opatření

Prevence je vždy lepší než léčba, a u kousání štěněte to platí dvojnásob. Ujistěte se, že štěně má dostatek fyzické aktivity. Vyřáděné štěně má menší potřebu kousat z nudy nebo přebytečné energie. Nezapomeňte, že štěně potřebuje nejen fyzické, ale také mentální vyčerpání, takže hry zaměřené na vzdělávání jsou nezbytnou součástí dne. Rutina a pravidla jsou stejně důležité pro štěně, jako pro mého syna Libora. Pokud od útlého věku nastavíte hranice a budete u nich stát, štěně si pak nebude brát tolik svobod.

Nezapomínejte na návštěvy u veterináře, ať už kvůli vakcinaci nebo běžným kontrolám. Zdravé štěně je méně náchylné ke kousání z frustrace nebo bolesti. Taktéž věnujte pozornost kvalitní stravě. Štěně, které dostává všechny potřebné živiny, bude mít menší tendenci žužlat na nevhodných věcech. Koneckonců, harmonický domov je takový, kde jsou všichni jeho členové, ať už dvounozí nebo čtyřnozí, šťastní a vyrovnaní.