Jak vyčistit protézu?

zář, 29 2023

Základy čištění protézy

Nosit protézu může být velkou pomocí pro ty, kteří ztratili jejich přirozené zuby. Avšak i tato "nová" pomocná ruka potřebuje pravidelnou a pečlivou péči. Chápu, kolik otázek to může vyvolávat. 'Jak často bych měla čistit svou protézu?' 'Jaké produkty jsou nejlepší pro čištění protézy?' Buďte v klidu, já, Klára, jsem zde, abych se podělila o svoje tipy a triky, jak se postarat o vaší protézu.

Čištění protézy by mělo být stejně součástí vaší každodenní rutiny jako čištění přirozených zubů. Nezapomeňte, bakterie a plak se mohou hromadit na protéze stejně jako na normálních zubech, což může způsobit záněty dásní, nepříjemný dech a dokonce i infekce v ústech. Navíc pokud protézu nečistíte pravidelně, může dojít k jejímu poškození, což by mohlo mít za následek potřebu nákladné výměny.

Odstranění protézy a první krok čištění

Představte si, jak se cítíte, když v noci sundáte boty. Vaše nohy se cítí tak svobodně, že? No, vaše dásně se cítí podobně, když sundáte protézu. Je důležité sundávat protézu pravidelně, nejen z hygienických důvodů, ale také pro pohodlí a zdraví vaší ústní dutiny.

Nejlepší je čistit protézu přes noc, neboť to umožní vašim dásním odpočinout a zároveň umožní protéze namočit. Pro první etapu čištění budete potřebovat měkký kartáč na zuby (ne používat tvrdý, může poškodit protézu), teplou vodu a čisticí prostředek na protézy.

Pomalu a jemně kartáčujte protézu z obou stran. Soustředit se na odstranění potravy nebo jiných částic, které by se mohly zaseknout. Ujistěte se, že jste pečlivě očistili všechny povrchy a dutiny. Pokud najdete na protéze nějaké skvrny, které se nedají vyčistit kartáčem, využijte čistící roztok.

Výběr správného čisticího prostředku

Věřte mi, když vám řeknu, že ne všechny čisticí prostředky jsou stejné a stejně účinné. Přemýšlela jsem, zda svůj oblíbený čisticí prostředek na zuby mohu použít i na protézu, a mám pro vás odpověď! Zahnbürste je určený k čištění přirozených zubů, tudíž nemusí být vhodný na čištění protézy, která je vyrobena z jiného materiálu.

Vzala jsem si proto na pomoc odborníka a společně jsme se rozhodli, že nejlepší je používat čisticí prostředky speciálně určené na čištění protéz. Existuje mnoho značek, které můžete zkusit, ale důležité je, aby obsahovaly antibakteriální složky pro účinné odstranění bakterií a byly citlivé na materiál protézy. Jako bonus, mnohé z nich pomáhají obnovit přirozenou bělost protézy!

Pravidelné kontrolní prohlídky a údržba

Pravidelné navštěvy zubaře jsou stejně důležité jako denní čištění protézy. I když máte protézu, stále je třeba sledovat zdraví úst a dásní. Pravidelné kontroly vám také pomohou zjistit, zda vaše protéza stále dobře sedí, nebo zda potřebuje nějaké úpravy.

Pokud na své protéze poznáte nějaké změny, jako je například zvýšený nepohodlí, bolest, nebo pokud se začne protéza pohybovat nebo máte pocit, že nesedí správně, měli byste okamžitě vyhledat zubaře. Možná to naznačuje, že je potřeba protézu upravit nebo dokonce vyměnit za novou.

Na závěr: Bezpečné ukládání protézy přes noc

A konečně, moje oblíbená část - uložení protézy na noc! Po celodenním nošení, jídle, mluvení a úsměšků je čas, aby si vaše protéza odpočinula stejně jako vy. Ukládání vaší protézy přes noc v čisticím roztoku nejenže pomáhá udržovat vaši protézu čistou, ale také zajišťuje její dlouhou životnost.

Řekněme si to na rovinu: Pro protézy je lepší být lehce vlhké, tak je to výrazně bezpečnější. Toto je jako když dáte můj pes Max na postel - je lepší, než když je na podlaze. Ale zpátky k protézám - při uchování protézy v suchu se může zmenšit nebo zdeformovat, takže je nejlépe ukládat ji do roztoku přes noc. To je jako kdyby Max měl mekký pelíšek, než tvrdou podlahu.

Věřím, že tyto tipy vám pomohou správně pečovat o vaši protézu a udržet ji (a svá ústa) v nejlepším stavu. Pokud máte jakékoliv další dotazy nebo tipy, které byste chtěli sdílet, neváhejte mě kontaktovat. Bude mi potěšením s vámi diskutovat o péči o protézy.