Jak si čistit zuby zubní nití?

lis, 7 2023

Význam a důležitost zubní niti

Prvotní krok k zdravé ústní dutině a perleťovým zubům je jasné - pravidelné čistění zubů. Se správným čistěním zubů a správnou technikou přijde i pochopení rozhodující roli zubní niti. Pokud si myslíte, že je použití zubní niti jen pro lidi, kteří mají potíže se zubním kazem nebo mají potraviny uvízlé mezi zuby, tak to není tak docela pravda. Ano, jistě, zubní nit odstraní malé kousky potravin, ale to není vše. Zubní nit čistí prostor mezi zuby, kde se hromadí bakterie a plak - místo, kde kartáček nedosáhne. A upřímně, přeci jen, kdo z nás chce navštěvovat zubaře více než je nutné?

Vybrat správnou zubní nit

Existuje nespočet zubních nití, takže jak si vybrat tu pravou pro vás? No, to závisí na vašich přednostech a konkrétní potřebě vašich zubů. Zubní nit je k dispozici v různých formách - voskovaná, nevoskovaná, plochá, kulatá a spoustu dalších. Vybrat tu pravou je také otázka zkušenosti a zvyku. Pro ty z vás, kteří začínají, doporučuji voskovanou zubní nit. Je kluzká, což usnadňuje manipulaci mezi zuby a je méně náchylná ke způsobování nepříjemných pocitů v dásních. A ano, kdo by to byl řekl, je to také skvělý způsob, jak si zachovat úsměv a zároveň se vyhnout nepříjemné návštěvě zubaře.

Jak používat zubní nit

Teď, když už máte svou zubní nit, pojďme se podívat, jak ji správně používat. Jak jsem uvedl dříve, správná technika je klíčová. Možná si myslíte, že použití zubní niti je jednoduché - prostě ji strčíte mezi zuby a jdete na to, ale není to tak docela pravda. Existuje několik důležitých kroků, které je třeba dodržovat, aby se zubní nit stala vaším spojencem v péči o zuby a ne příčinou problémů. Osobně jsem se to naučil tvrdou cestou, když jsem se pokoušel ovládat umění zubní niti a ke všemu se v tom procesu píchl do dásní.

Technika s pomocí prstů

Takže, jak používat zubní nit se správnou technikou? No, začněte tím, že si ovinete zubní nit kolem obou prostředníků. Vezměte si asi 45 cm niti a napněte ji mezi prsty. Při čištění mezi zuby postupujte opatrně, abyste nezranili dásně. Nit by měla jemně vklouznout mezi zuby podél dásní. Nezapomeňte, že cílem je odstranit plak, ne dásně! Tato technika byla moje první, kterou jsem se naučil, a je pro mě pořád tu nejdůležitější.

Způsob s použitím držáku zubní niti

Pokud máte na prstech pocit nepohodlí nebo se vám zdá, že je tato metoda složitá, nezoufejte. Existuje jiný způsob, jak využívat zubní nit - s držákem zubní niti. Držáky zubní niti jsou skvělý nástroj, který vám usnadní dorazit tam, kam prsty nedosáhnete a umožní vám správně manipulovat s nití. Já si držák zubní niti rychle oblíbil - zejména když mi Beránek Miloš začal šťouchat tlapkou do ruky, což komplikovalo tradiční postup s prsty.

Tipy pro dokonalé čistění niti

Jakmile ovládnete techniku používání zubní niti, tady mám několik tipů, které mohou čištění niti udělat ještě lepším. Například vždy používejte čerstvou část niti pro každý mezeru mezi zuby. Nikdy neni používejte stejnou část niti na různé zuby, což by mohlo rozšířit bakterie. A jakmile jste hotovi, vždy vypláchněte ústa vodou, abyste odstranili plak a bakterie, které jste pomocí niti uvolnili.

Stále nejste přesvědčeni?

Pokud i po všech těchto informacích stále váháte, zda začít používat zubní nit, nechte mě vám říct ještě jednu věc. Kromě zdravých zubů a dásní přináší použití zubní niti také další přínosy. Jedním z nich je svěží dech. Plak a bakterie, které se hromadí mezi zuby, mohou často způsobovat špatný dech, takže pravidelné používání zubní niti může vést ke zlepšení. A pokud to stále nestačí, myslete na to, jak budou vaše návštěvy u zubaře méně stresující a méně časté, pokud udržíte své ústní dutinu ve skvělém stavu.

Závěr

Zdraví zubů a ústní dutiny nejsou jen o kartáčování. Použití zubní niti je stejně důležité, jak jsem se sám přesvědčil. Ať už začnete s technikou s prsty nebo se držákem, hlavní je začít. Jednou si zvyknete a nebude chtít přestat. Protože kdo z nás by nechtěl zubní prohlídku bez bolesti a bez obav? Tak do toho, a až příště uvidíte zubní nit, nebuďte z toho nervózní. Je to váš nový nejlepší přítel pro zdravý a krásný úsměv.