Jak dlouho nejíst a nepít po dentální hygieně?

zář, 30 2023

Důvody proč držet po dentální hygieně hladovku

Mnoho z nás se po dentální hygieně nechce hned do něčeho zakousnout. Je to přirozené, ústa jsou čistá, zuby hezky bílé a někdy citlivé a prostě nemáme chuť to hned něčím řešit. Ale proč? A když ano, jak dlouho bychom neměli jíst a pít? Má to vůbec smysl?

Možná jste byli jako já. Po hygieně jsem si totiž myslel, že bych neměl rovnou jíst nebo pít, aby se mi nevyloučily všechny ty „čisté“ věci, které jsem si zrovna dal do úst. Jak jsem ale brzy zjistil, mýlil jsem se.

Při běžné hygieně se odstraňují bakterie a zubní kámen, které se hromadí na povrchu zubů. Vlastně ani nemusíte cítit, že byste potřebovali něco jíst hned po vyčištění, protože po dentální hygieně jsou zuby citlivé a někdy i lehce bolestivé.

Čistota v ústech po hygieně je milá po několik hodin, ale vlastně nijak významně neovlivňuje kvalitu následné péče o zuby. Skutečnost, že již nejsou žádné bakterie nebo kámen na zubech, nijak nenaruší účinek hygienických přípravků.

Jak dlouho po dentální hygieně vydržet bez jídla

Teď k otázce: Jak dlouho bychom neměli jíst a pít po dentální hygieně? Závisí na několika faktorech. Pokud máte po hygieně citlivé zuby, tak by bylo vhodné vyčkat, dokud nepoleví citlivost.

Jedním z faktorů, které ovlivňují dobu, po kterou byste měli po dentální hygieně vydržet bez jídla a pití, je druh intervence. Pokud jde o preventivní dentální hygienu, není třeba se ničeho obávat. Po ní můžete jíst a pít kdykoliv.

V případě, že po zákroku cítíte nepohodlí, měli byste vyčkat až do úplného odeznění bolesti. Někdy je lepší nepoužívat určité části čelisti, postižené třeba parodontózou, dokud se nezacelí. Akutní zánět totiž může zvýšit citlivost za studené a horké, tak by bylo lepší vyhnout se jídlu a pití, které by tuto bolest mohlo vyvolat.

V případě, že vám po hygieně byly odstraněny výplně nebo korunky, měli byste čekat alespoň 24 hodin před konzumací jakéhokoliv jídla nebo nápoje. Doba čekání je také ovlivněna materiálem, který byl použit. Je proto nezbytné důkladně poradit se svým zubařem.

Pravidla pro následnou péči po dentální hygieně

Péče o zuby po hygieně je stejně důležitá jako v předvečer zákroku. A to z jednoho velmi jednoduchého důvodu: Za účelem udržení čistoty úst po zákroku a prevence budoucích problémů s dásněmi a zubním kazem.

To zahrnuje správné čištění zubů, používání zubní niti a mezizubních kartáčků, používání ústní vody a pravidelné návštěvy zubaře. To vše přispívá k dlouhodobému zdraví vašich zubů a dásní.

Mé děti, Lukáš a Eliška, mají po návštěvě zubaře vždy trochu obavy z jídla. Proto jsme s Klárou dospěli k závěru, že jim budeme dávat po hygieně jen jemné jídlo, které je lehké na žvýkání a nepodráždí dásně.

Tipy a triky, jak přežít bez jídla a pití po dentální hygieně

A co když máte opravdu hlad? Co když vás po návštěvě zubaře přepadne neodolatelná chuť na něco dobrého? Existují nějaké tipy a triky, jak to přežít?

Ano, existují. Jeden z nich je pít dostatek vody. To vám pomůže udržet ústa hydratovaná a snížit nepříjemný pocit v ústech. Voda také pomůže vyplavit cukry a bakterie, které se mohou hromadit na povrchu zubů.

A když jste už opravdu hladoví, je nejlepší jíst jemné a lehké jídlo. To nepodráždí citlivé dásně a pomůže vám zvládnout tu časovou mezidobí.

Osobně se snažím po dentální hygieně občas zahrát na hrdinu a vydržet jíst co nejdéle to jde. Ale v případě potřeby si dopřeju něco lehkého, aby to bylo snazší. Mějte na paměti že, jsem pouze laik. Takto se chovám jen k sobě, neberte to jako závaznou radu. Vždy je nejlepší konzultovat své konání se zubařem.

V závěru bych chtěl sdělit, že pokud budete dodržovat správnou hygienu, neomezí vás to na žádnou dobu bez jídla ani pití po zákroku. Takže můžete jít a vychutnat si svou oblíbenou kávu nebo oběd hned po vaší návštěvě zubaře.