Jak černý zubní kámen ovlivňuje naše zdraví

zář, 18 2023

Černý zubní kámen: co to vlastně je?

Černý zubní kámen není žádným exotickým kamenem, který bychom si mohli vyleštit a nosit jako šperk. Je to docela nepříjemná záležitost, která se může tvořit na našich zubech. A to buď na viditelné části zubu, nebo i pod dásněmi, kde ho nemůžeme vidět. A ačkoliv si můžeme myslet, že jde jen o kosmetický problém, skutečnost je mnohem vážnější. Černý zubní kámen může skutečně negativně ovlivnit naše celkové zdraví.

Následky černého zubního kamene na naše zdraví

Možná se ptáte, proč by měl černý zubní kámen ovlivňovat naše zdraví. Stojí to za to? A jak moc? Odpověď je jednoznačná - ano, stojí to za to a může to být vážné. Černý zubní kámen je totiž zdrojem bakterií, které mohou způsobit zánět dásní, paradentózu, zubní kaz a v horším případě i ztrátu zubů. A to je jen začátek.

Propojení dásní a srdce: máme se bát?

Ale zubní kámen není jen o našich zubech. Existuje dokonce hypotéza, že chronická infekce dásní může zvyšovat riziko vzniku srdečních chorob. A to je důvod k obavám, že? Srdce je přece jen dost důležitý orgán, který si rozhodně zaslouží náš respekt a péči. A černý zubní kámen může být potencionální hrozbou.

Prevence je základ: Jak se efektivně chránit?

Máme tu tedy nějaké rady nebo triky, jak se tomu všemu vyhnout? A jak se chránit před černým zubním kamenem? Samozřejmě. Základem je správná ústní hygiena. A to na prvním místě znamená pravidelné a správné čištění zubů. Ideální je elektrický kartáček, který dokáže lépe odstranit zubní plak, který je předchůdcem zubního kamene. A samozřejmě nezapomeňte na mezizubní kartáček a dentální nit.

Pravidelná návštěva zubaře: Proč je tak důležitá?

Ale ani sebelepší kartáček nám nepomůže, pokud už se u nás zubní kámen vytvořil. A to je důvod, proč bychom měli pravidelně chodit k zubaři. Ten nám totiž dokáže zubní kámen odstranit i z těch míst, kam se běžným kartáčkem nedostaneme. A co je ještě lepší - dokáže nám radit, jak se zubnímu kameni vyhnout a jak se o naše zuby starat co nejlépe.

Pokud jde o mě, tak jsem měla s černým zubním kamenem svoji vlastní zkušenost. Už delší dobu jsem si všimla, že mám na dolních zubech takový černý přeliv. Byla jsem si jistá, že to bude tím, že piju spoustu černého čaje a kávy. Ale když jsem přišla na preventivní prohlídku k zubaři, zjistila jsem, že je to zubní kámen. Byla jsem dost překvapená, protože jsem si myslela, že jsem na tom s ústní hygienou celkem dobře. Ale zubař mi vysvětlil, že je to běžné a že to může mít řadu příčin, nejen nedostatečnou ústní hygienu. Takže pokud máte podobný problém, vězte, že nejste sami.

A tak vás chci povzbudit, že prevence je nejlepší cesta. A to nejen pokud jde o zubní kámen. Držím vám palce, abyste si udrželi úsměv na tváři a zuby v ústech co nejdéle. Protože, jak říká můj oblíbený zubař, zub je člověkův nejlepší přítel. Tak ho nezapomeňte pečovat!