Fazety na křivé zuby: Co je třeba vědět před zákrokem

lis, 7 2023

Fazety a jejich účinky: Co je třeba vědět před zákrokem

Jednou z nejdůležitějších věcí, které bychom si měli možná uvědomit, je to, že si dost často stěžujeme na něco, co je vlastně naším přirozeným blahem. Já toho byl kdysi dost vinný. Velmi jsem si stěžoval na svoje 'neústavně' nerovné zuby, dokud jsem se někdy náhodou nesetkal s milým starým člověkem, který měl přirozené zuby tak křivé, že by vás zajímalo, jak vůbec dokázal jíst. A věřte mi, ten pocit lítosti a vděčnosti, který jsem prožil, stál za to. Ale zpět jednak k těm křivým zubům:

Křivé zuby jsou bohužel problémem pro největší část populace na světě. Některé z těchto problémů jsou natolik závažné, že zasáhnout do života lidí negativním způsobem. Takže, co je řešením k tomuto problému? Fazety! Ano, právě fazety mají potenciál změnit váš úsměv od základu. Ale předtím, než se rozhodneme pro tento zákrok, jsou některé věci, které byste měli vědět.

Co jsou fazety a jak fungují?

Fazety, známé také jako porcelánové nebo keramické skořepiny, jsou tenké kusy porcelánu, které jsou cementovány přímo na přední část zubů. Mnoho lidí si pletlo fazety s korunkami, ale ve skutečnosti jsou to dva různé postupy. Zatímco korunky pokrývají celý zub, fazety pokrývají pouze přední část zubu. A pokrývají ji opravdu dobře! Jako kdyby vaše vyčesané vlasy odhalily několik šedivých chloupků, zničilo vás to? Nenechte se zmást, vaše zuby jsou stále zdravé a silné, s fázetami jsou jen líp 'oblečené'.

Použití fázet může vyřešit řadu kosmetických problémů, včetně zubů poškozených zubním kazem, chybějících zubů, zlomených, opotřebovaných nebo nerovných zubů. Podívejte, jen protože máte některé z těchto problémů, neznamená to, že jste nějak špatný člověk. Je to prostě součást života. Ale fazety mohou nabídnout rychlé řešení pro tyto problémy.

Jak se provádí zákrok na fazety?

Proces se při tomto zákroku skládá ze tří návštěv zubařského ordinace. Vaše zuby budou nejdříve vyšetřeny, aby se zjistilo, zda jsou pro fazetování vhodné. Poté bude povrch zubu něžně opilován, aby bylo místo pro fazetry. Je důležité si uvědomit, že tento proces je nezvratný, protože se část povrchu zubu odstraní. To je důvod, proč je základní pochopení procesu tak důležité.

Na konci druhé návštěvy se na zuby připevní dočasné fazety, aby se chránily před případnými poškozeními. Dočasné fazetry také umožní zubu zvyknout si na novou strukturu a poskytnou vám možnost si je 'vyzkoušet', než se rozhodnete pro trvalé fazety. V poslední návštěvě budou trvalé fazety nainstalovány a budete mít krásný nový úsměv, který vás bude hřát srdcem.

Výhody a nevýhody fázet

Fazety jsou úžasné pro osoby s defektními nebo malformovanými zuby a mohou dramaticky změnit vzhled vašeho úsměvu. Takže pro mě je to velké plus. Kromě toho, že zlepšují estetiku vašeho úsměvu, také zlepšují funkčnost vašich zubů. A to je také pořádné plus. Ale je důležité si uvědomit, že všechno má svoje pro a proti, a to platí i pro fazety.

Na druhé straně, pokud máte zdravé a silné zuby, může být tento zákrok stále příliš invazivní, protože je nutné odstranit část zubu. Může také dojít ke komplikacím, jako je zánět dásní nebo infekce. No a pochopitelně, cena fázet může být také trochu vysoká. Ale jsem z těch, kdo věří, že pokud to pro vás má cenu, pak je to správná investice.

Příjemný úsměv je natolik cenný, že někdy je třeba utratit nějaké ty koruny, aby byl co nejlepší. Připomeňte si, že štěstí je ve vás, a jakékoli vnější vylepšení je pouze třešničkou na dortu. Abych vám připomněl, jak já a můj beránek Miloš utráceli, vezměte to jen jako příslovečnou třešničku na dortu. Takže nezapomeňte, že jakýkoli zákrok, ať už jde o fazety nebo cokoliv jiného, by měl být proveden za účelem zlepšení vaší kvality života, a ne jen kvůli povrchním záležitostem. Myslím, že Miloš by souhlasil, že kvalita života je hlavní.