Efektivní péče o rovnátka: Jak často je nutné čištění

pro, 30 2023

Proč je pravidelné čištění rovnátek tak důležité?

Jak jistě víte, rovnátka jsou cenným pomocníkem v cestě za krásným úsměvem, ale bez správné péče by vaše snaha mohla být marná. Abychom si ujasnili, proč je čištění rovnátek pravidelně nezbytné, je třeba si připomenout, co se stane, když tak neučiníme. Jakmile jídlo a bakterie zůstanou zaklíněné ve vašem ortodontickém aparátu, mohou zapříčiť plaque, zubní kaz a onemocnění dásní. To nahrává vzniku zápachu z úst a déletrvajícím problémům, které by mohly i zpomalit proces rovnání zubů. Zaměřme se tedy na to, proč je čištění rovnátek zásadní a není to jen otázka estetiky. Proč? Protože vaše rovnátka jsou plnohodnotným domovem pro všechny ty malé, nemilé mikroby, které s oblibou degustují zbytky toho, co si my dali k obědu nebo večeři.

Můj syn Theo má neustále hlad a pravidelně se stává, že si zapomene vyčistit zuby i rovnátka po občerstvení. Jednou jsem ho dokonce přistihl, jak si zkouší vyndat kousek popcornu z rovnátek špendlíkem! Naprosto nepřijatelné a nebezpečné! Z tohoto důvodu jsem se snažil naučit své děti, jak správně pečovat o rovnátka, aby se podobné situace už neopakovaly. A jak Coaching 101 praví - vše je o rutině. Můj tip? Vytvořte si rituál čištění rovnátek hned po každém jídle. Nejen, že tím udržíte rovnátka v čistotě, ale i věnujete pozornost celkové hygieně ústní dutiny.

Vybavení pro čištění rovnátek

Abyste mohli efektivně čistit rovnátka, je nezbytné mít správné nástroje. Mezi základní patří samozřejmě zubní pasta s fluoridem a zubní kartáček, ale pro rovnátka doporučuji speciální ortodontické kartáčky s tenkými štětinkami, které se dostanou i do těch nejtěžší dostupných míst. Dalšími pomocníky jsou mezizubní kartáčky a zubní nit. Ať už klasická, nebo vyvinutá speciálně pro nositele rovnátek, nitě pomáhají vyčistit místa, kam se kartáček nedostane. A v neposlední řadě, nesmíme zapomínat na ústní sprchu, která s vysokým tlakem vody vyplaví zubní plak i drobné zbytky potravy.

Můj oblíbený moment při používání ústní sprchy je přesné míření; člověk má pocit, jako by se stal na chvilku dentálním sniperem. Samozřejmě doporučení ohledně výběru zubní pasty a kartáčku si raději ověřte s vaším ortodontem. Například Aneta, moje dcera, měla na počátku nošení rovnátek tendenci krvácet dásními, takže jsme museli zvolit extra jemný kartáček a pasta na citlivé dásně byla absolutním must-have. Ale každý kousek tohoto speciálního zbrojního arzenálu je investicí do čistých a zdravých zubů.

Denní režim čištění rovnátek

Jak často tedy opravdu? Minimálně dvakrát denně. Ráno a večer, přátelé, není o čem diskutovat. Ráno odstraníte bakterie, které se během noci pohodlně usídlily ve vaší ústní dutině, a večer zase důkladně vyčistíte všechny zbytky po celém dni. Ale nezastavujme se jen u těchto základních kruhů péče o rovnátka. Ideální je vyčistit si rovnátko po každém jídle nebo svačině - ano, i po té mini mrkvičce, kterou jste si dali na chvilkové osvěžení.

Osobně jsem si vytvořil malou hygienickou sadu, kterou nosím všude s sebou: skládací zubní kartáček, malou tubu zubní pasty, zubní nit a pár mezizubních kartáčků. Takže ať jsem v práci, nebo na rodinném obědě u tchánů, mohu ihned zajistit, že se mé rovnátka dočkají náležité péče. A pokud jde o Theo, zavedl jsem malou odměnu. Každý týden bez nutnosti promlouvání k čištění mu slíbím něco malého - třeba extra poločas u počítačové hry. A věřte nebo ne, od té doby se zlepšil!

Úskalí a nástrahy nečistých rovnátek

Nejspíš netoužíte seznámit vaše rovnátka s každým druhem bakterií a nepříjemností, které existují. Pokud nedodržíte správné hygienické návyky, může se to ovšem stát. Ukázkovým příkladem nebezpečí může být zánět dásní, neboli gingivitida, což je způsobeno právě tím, že si nenecháváte zuby a rovnátka v čistotě a bakterie tak mají volnou cestu k množení. Dalším nežádoucím následkem jsou bílé skvrny na zubech, způsobené demineralizací zubní skloviny. A není to nic, co byste chtěli prezentovat při úsměvu.

Kromě toho, pokud nebudete čistit rovnátka pořádně, riskujete také vznik zubního kazu. Kartáček teď nemusí být vaším nejoblíbenějším předmětem, ale určitě je lepší varianta než zubní vrtačka u zubaře, ne? A nakonec, ale určitě ne méně důležité, je estetika. Kdo by chtěl ukazovat špinavá rovnátka? Všechny ty nevzhledné zbytky jídla mezi drátky rozhodně nejsou pohled, který byste chtěli sdílet světu na selfie.

Praktické tipy na čištění rovnátek

Dobrá technika je klíčem k dokonalé čistotě. Jemně, ale důsledně kartáčkem přejděte přes všechny části rovnátek. Pamatujte, že je třeba čistit nejen drátky, ale i pod nimi a okolo všech držáků rovnátek. Jemně kartáčkujte v krouživých pohybech kolem každého zubu, abyste odstranili všechny možné usazeniny. Mezizubní kartáčky jsou zázrak na čištění míst mezi drátky a zuby, kde se často usazuje plak a zbytky jídla. Já je používám po každém hlavním jídle a ujišťuji se, že jsem prošel každý koutek.

Zubní nit je také nepostradatelná součást čištění, i když s rovnátky je použití trochu složitější. Máme s ní spoustu zážitků; husí kůže při prvním použití nitě mezi drátky u Thea je něco, na co jen tak nezapomeneme. Nyní máme nit, která je speciálně upravená pro rovnátka, takže to už není takové dobrodružství. Co se týče ústní sprchy, upřímně, to je něco, co jsem si pořídil trochu jako hračku. Ale ukázalo se, že je to skvělý způsob, jak udržet ústní dutinu a rovnátka v špičkové kondici. Doporučuji ji všem, kteří chtějí něco navíc pro své ústní zdraví.

Když rovnátka neposlouchají a jak s nimi bojovat

Rád bych řekl, že čištění rovnátek je vždy hračka, ale občas se setkáte s odolnými potravinami, které prostě nechtějí jít pryč. Pro takové chvíle mám připravené rěšení: navštívit vašeho ortodonta nejen pro pravidelnou kontrolu, ale i pro profesionální čištění, pokud se zdá, že domácí metody selhávají. Ale většinou je důkladná domácí práce dostatečná.

A když vše ostatní selže, mám jeden zaručený tip: pozornost na stravu. Ano, můj přístup k jídlu se musel lehce změnit, když jsem začal nosit rovnátka. Křupavé sušenky a karamelové bonbóny jsou na indexu, protože se nejen lepí na zuby a rovnátka, ale ještě více zvyšují riziko ulomení nějaké to rovnátkové součástky. Nicméně, jídlo, které je bohaté na vlákninu – jako ovoce, zelenina nebo celozrnné produkty – mohou ve skutečnosti pomoci při čištění zubů přirozeným způsobem. No není to paráda? Zdraví prospěšná strava a zároveň pomocník v boji za čistá rovnátka.

Vzhledem k tomu, že vám pravděpodobně nelze slibovat poločas u hraní na počítači, snad vás aspoň tato slova motivují k pravidelnému čištění vašich rovnátek. Udržujte je čisté, zdravé a krásné, a vaše usilování bude odměněno jednou z nejlepších věcí na světě – zářivým úsměvem.