Co nejvíce škodí zubům?

lis, 21 2023

Úvod do problematiky škodlivosti pro zuby

Jsem Klára, matka, blogerka, a ano, i milovnice zvířat. Můj králík Bob je naprosto úžasný a má krásné zoubky. Papoušek Karel mě následuje kamkoli půjdu a jeho zobák je tak ostrý jako chirurgův skalpel. Ale dnes nebudeme mluvit o jejich zoubcích či zobácích, ale o těch našich. O zubech, které jsou tak důležité pro naši každodenní život.

Moje zuby, vaše zuby, zuby našich dětí. Nikdo z nás si nemůže dovolit je zanedbávat. A protože je prevence vždy lepší než léčba, dnes se budeme zaměřovat na to, co našim zubům škodí nejvíce.

Škodlivá strava pro zuby

Nevím jak vy, ale já si velmi dobře pamatuji na doby, kdy jsem byla mladší. Dny, kdy jsem mohla sníst jakoukoli sladkost, kterou bych si přála, a moje zuby byly pořád zdravé a bílé. Ale teď, když je mi trochu více, si uvědomuji, jak moc škodlivé to pro mé zuby bylo. Cukr je zkrátka velký nepřítel našich zubů. Bakterie v našich ústech milují cukr a vytváří z něj kyseliny, která může způsobit zubní kaz.

Ale není to jen cukr, který našim zubům škodí. Alkohol, káva, červené víno, omáčky, citrusové plody, dokonce i některé druhy ovoce a zeleniny mohou způsobit odolnost našich zubů. Neříkám, že se těchto potravin musíme vyvarovat, ale musíme být opatrní a starat se o naše zuby tak, jak si zaslouží.

Kouření a jeho negativní vliv na zuby

Cigaretový kouř je také velmi nebezpečný pro naše zuby. Kouření způsobuje zubní plak, zubní kámen a může způsobit zubní kaz a zánět dásní. Navíc může způsobit ztrátu zubů a dokonce i rakovinu úst a krku. Takže pokud kouříte, měli byste přemýšlet o tom, jak na toto škodlivé zvyku říci sbohem.

O škodlivosti některých nápojů

Co se týká nápojů, samozřejmě existují i ty, které našim zubům škodí. Například osvěžující nápoje, jako je Coca-Cola nebo Pepsi, způsobují erozi zubní skloviny. Citrusové plody a víno také naše zuby citelně poškozují. Zvláště pokud je konzumujeme bez pomoci vody k vyplachu.

Nedávno jsem byla na návštěvě u svého zubaře a byla jsem překvapená, když mi řekl, že i mé oblíbené kávové latte nebo čaj mohou způsobovat problémy se zuby. Naštěstí však existují nápoje, které našim zubům prospívají, takže nezoufejte.

Hrozný vliv stresu na naše zuby

Někdy jsme tak zaměstnaní a stresovaní, že zapomínáme se o sebe postarat. Stres má velký vliv na naše tělo i na naše zuby. Může v některých případech způsobit bruksismus (skřípání zubů) nebo TMJ (poruchy čelistního kloubu). Nevěříte? Vyprávím vám příběh o tom, jak stres zničil zuby mého manžela. Byl tak stresovaný v práci, že začal v noci skřípat zuby a nakonec praskl jeden z jeho čelních zubů. Byla to pro něj tvrdá lekce o tom, jak se lépe vyrovnat se stresem a nyní se snažíme společně vytvářet klidnější, méně stresující prostředí doma.

Špatná ústní hygiena, velký nepřítel zubů

Nezapomeňte, že špatná ústní hygiena je dalším z nepřátel našich zubů. Nepravidelné nebo nedostatečné čištění zubů, nechávání zubního plaku na zubech, nedostatečné používání zubní nitě - to vše může vést k problémům, jako je zubní kaz, parodontitida, zánět dásní a nakonec i ztráta zubů.

Zvláštní pozornost věnujte dětem

Moje dcera Eliška je obdivuhodná malá dívka a miluji ji ze všeho srdce. Ale víte, co mě děsí? Že by mohla kvůli špatným návykům poškodit své zuby. Ať už se jedná o špatné stravovací návyky, nedostatečnou péči o její zuby nebo dokonce časté pití sladkých nápojů. Takže jsem se rozhodla, že ji naučím vše, co vím, abych jí pomohla chránit její zuby. Protože přece jen, prezentace a úsměv jsou velmi důležité v našem životě a my, rodiče, bychom měli udělat vše, co je v našich silách, aby naše děti měly krásné a zdravé zuby.

A tak, ať už se jedná o stravu, životní styl nebo ústní hygienu, měli bychom se vždy snažit o to, jak nejvíce chránit naše zuby. V konečném důsledku je to naše zdraví a naše sebevědomí, co je na hraní. A ty jsou, dámy a pánové, naprosto bezcenné.