Co mám dělat když mě bolí zub a nemám zubaře?

srp, 16 2023

Jak se vypořádat se zubní bolestí doma

Se zubní bolestí se nemusíte cítit bezmocně, dokonce i když se to stane v nejnepříhodnější době, třeba o víkendu nebo prostředek noci. V takových chvílích si vzpomínám na klasiku české literatury - Káťu a Škubánka z románu Káťa a její bratři, kde Káťa v chvíli, kdy se Škubánkovi rozbolí zub, musí přebrat roli „rodinného lékaře“ a zajistit první pomoc. To je příběh, který mě baví a vždy mi připomene, že někdy i my musíme převzít tu roli a postarat se o sebe, když to opravdu "tlačí".

Vězte, že mám pro vás pár triků a rad, jak se s bolestí zubů vypořádat, dokud se nedostanete ke zubaři. Pravda je, že to může být ošemetné a časem může bolest zubů vypadat jako nekonečná. A to je situace, která není ani na smích. Ale nezoufejte, mám tu něco, co vám pomůže zvládnout to nejhorší.

Domácí lékárnička proti zubní bolesti

Věřím, že každý z nás má doma lékárničku plnou léků a pomůcek pro první pomoc. Tak proč bychom neměli mít i něco pro případ zubní bolesti? Jeho bolest je na prvním místě v žebříčku nejpálčivějších bolestí, tedy hned za porodem. A jste to vy, kdo to musí zvládnout.

Pro mě fungují tři hlavní metody. Za prvé, je důležité udržovat ústní hygienu, i když to může být trochu nepohodlné. Takže jako první tip bych doporučila vyčistit si zubečky a jemně vypláchnout ústa teplou solí, která má přirozené antibakteriální vlastnosti, a voda. Za druhé, můžete zkusit aplikovat něco chladného na bolestivé místo. Led, zamražený hrášek nebo cokoli z mrazáku zabalené do ručníku může přinést dočasnou úlevu. A mou poslední radou je, pokud je to možné, zaujmout polohu, kdy je hlava vyšší než zbytek těla. To může pomoci snížit tlak v zubech.

Přírodní prostředky a bylinné infuze

Ne všechny bolesti zubů vyžadují hned výlet do lékárny. Mnoho přírodních prostředků, které už možná máte doma, může pomoci zmírnit bolest zubů. Příkladem je hřebíček. Tento malý koření, který využíváme ve vaření a pečení, je oblíbeným domácím prostředkem proti bolesti zubů díky svému silnému protizánětlivému a antibakteriálnímu účinku. Stačí jednoduše kousnout do hřebíčku na místě bolesti a nechat jeho oleje působit. Další zázračnou bylinkou je šalvěj. Šalvějový čaj je skvělým klidivem a pomůže vám zvládnout stres z bolesti. Navíc, může také zmírnit otoky a podráždění v ústech či dásních.

A nemohu zapomenout na můj oblíbený kousek - česnek. Ano, česnek! Jde o starou babiččinu radu, která opravdu funguje. Stačí strouhnout česnek, promíchat ho s trochou soli a přiložit na bolestivý zub. I když je to trochu nepříjemné a chutná to podivně, věřte mi, že pomůže.

Co dělat, když se bolest zhoršuje

Přestože bych vám moc ráda řekla, že všechny tyhle rady vám zaručeně pomohou a už nikdy nebudete muset zajít ke zubaři, musím být upřímná. Tyto rady jsou skvělé pro dočasnou úlevu a krátkodobou pomoc, ale nejsou lékem na všechno. Pokud se vaše bolest zhorší, nebo pokud máte vysokou horečku, otoky nebo intenzivní bolest, která se s časem nezlepšuje, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Nemám zubaře, je to úzkost a je to strach. Je to něco, co mě drží v noci vzhůru, když se to stane. Ale také vím, že je to něco, co musím udělat pro sebe. Pro svoje zdraví. A pro můj milovaný pes Max. Nechci, aby mě viděl trpět a být slabý. Takže vidíte, vlastně to dělám pro nás oba.

Historie Káti a Škubánka mě naučila hodně o starosti o sebe, a zkuste mi věřit, že i vy můžete být svým vlastním lékařem a bojovat s bolestí zubů, dokud nezískáte profesionální pomoc. Tak co na to říkáte, připraveni válečným způsobem bojovat s bolestí zubů do posledního dechu? Doufám, že ano, protože za každou bolestí je vítěz, a to jste jen vy.