Černý zubní kámen: jak na něj profesionálové

srp, 13 2023

Co je to vlastně černý zubní kámen?

Vlastní pěstí napsává, Klára. Každý jsme ho určitě někdy spatřili. Na našich zubech, na zubech našich blízkých, dokonce i na zubech našich mazlíčků. Ale co to vlastně ten černý zubní kámen je? Inu, je to něco, co chceme daleko od našich úst, to vám mohu s jistotou říci. A sice je to investice do našeho zdraví, kterou bychom si rozhodně měli dovolit.

Černý zubní kámen je laskavý název pro tu tvrdou, černou škvrnu, která se nám tvoří na zubech. Je to v podstatě nahromadění bakteriálního plaku, který se postupem času mineralizuje a stvrdne. A pokud se ten plak dostane do kontaktu s různými látkami v naší stravě nebo v našem dechu, může se do barvy černé. Nebuďte z toho ale vystrašení, to je naprosto normální a stává se to skoro každému.

Profesionální postupy v boji proti černému zubnímu kameni

Možná se ptáte, jak na ten černý zubní kámen profesionálové? No, je to celkem jednoduché. Máme na to speciální nástroje a metody, které nám umožní odstranit i ty nejtvrdší a nejhlubší vrstvy černého zubního kamene. A já vám tady všechny ty metody a techniky představím, abyste měli představu, co vás čeká, až se rozhodnete pro profi ošetření.

V první řadě je to ultrazvuková škrabka. Ultrazvukovým vlněním dokáže rozrušit bakteriální plak a odstraňovat ho vrstvu po vrstvě. Je to bezbolestné a efektivní. Poté je tu metoda označovaná jako Air-Flow. Air-Flow je takový malý "vysavač", který na zuby stříká prachové částice a odstraňuje tak nečistoty. Je to velmi šetrné k zubní sklovině a nepoškozuje zuby. A nakonec je tu i starodávná metoda manuálního škrábání speciálními zubními škrabkami. I když může znít trochu brutálně, je to v praxi velmi jemná a šetrná metoda.

Máte to pod kontrolou: Jak preventivně bojovat proti černému zubnímu kameni

Nebuďte obeťmi! Ano, černý zubní kámen je nepříjemný, ale pokud budeme dělat správné věci, můžeme ho úspěšně předejít, a to je přece to, co chceme, že? Takže postojte se a buďte připraveni se postarat o své zuby s touto preventivní ranou. Skvělou zprávou je, že prevence černého zubního kamene je poměrně jednoduchá a zahrnuje hlavně pravidelnou a správnou ústní hygienu.

Počítejte se mnou: pravidelné čištění zubů, používání dentálního nitě, antiseptické ústní vody, jídlo zdravé stravy bohaté na vitamín C a D, alespoň dvakrát ročně návštěva stomatologa. Cítíte to? To je síla prevence! Pamatujte, že černý zubní kámen se nevytváří ze dne na den, takže ani nemusíte být super hrdinou, který každý den bojuje s černým zubním kamenem. Musíte být jen konzistentní. A to je vše!

Přátelství mezi Klárou a zubním kartáčkem: Můj osobní příběh

Tak jsem vám slíbila, že pokud budu mít šanci, tak se s vámi podělím o svůj osobní příběh. Přiznám se, že jsem jako malá byla docela lenoch a čištění zubů rezolutně ignorovala, Pokud jste jejími rodiči, možná to znáte. Kdo by chtěl vyčistit zuby, když je tolik jiných zajímavých věcí? Ale jednoho dne přišel k nám do školy zvláštní návštěvník. Byla to zdravotní sestra, která nám ukázala, jak správně čistit zuby. A úplně mě to dostalo! Viděla jsem, jak dokáže zubní kartáček “porazit“ onen černý zubní kámen v plastové maketě chrupu. A tak se zubní kartáček stal mým oblíbeným superhrdinou - ten, který mě zachrání před černým zubním kamenem! A od té doby jsem si zuby čistila pravidelně, jak byl hlavou a vlasy!

Abych to shrnula, Černý zubní kámen je něco, co všichni známe a s čím se pravděpodobně všichni v našem životě setkáme. Ale díky profi v boji proti černému zubnímu kameni a silné prevenci můžeme o něm říct, že máme vše pod kontrolou. A nakonec, mám pro vás jedno malé odhalení - můj zubní kartáček mi stále pomáhá bojovat proti černému zubnímu kameni na každodenní bázi a já doufám, že ten váš také!