Bělící zubní pasta: Co říkají zubní lékaři?

zář, 19 2023

Úvod do bělících zubních past

Asi moc z nás miluje ten pocit, kdy se po ránu probudíme s bělostným úsměvem. Kdo by nechtěl mít zuby jako perličky, že? A právě bělící zubní pasty mají sloužit k tomu, aby nám takový úsměv dodaly. Jak to ale skutečně funguje, se pokusím vysvětlit v tomto článku.

Co vlastně bělící zubní pasty obsahují?

Když si tak přečtete složení na obalu bělící zubní pasty, možná narazíte na pár slov, která vám absolutně nic neříkají. Jeden z hlavních "bělících" ingrediencí je obvykle peroxid. Peroxid pomáhá odstraňovat skvrny a zuby opticky zesvětluje. Dalším slovem, které můžete na obalu často spatřit, je "abrasivní". Abrasivní složky v pastách pomáhají odstraňovat zubní plak a skvrny, ale mohou také způsobit poškození skloviny, pokud je použití příliš agresivní.

Co na to zubní lékaři?

Pokládám za důležité představit si, co na bělící zubní pasty říkají samotní odborníci - zubní lékaři. A upřímně řečeno, jejich názory jsou rozmanité. Někteří jsou přesvědčení, že bělící zubní pasty mohou skutečně pomoci při odstraňování skvrn na povrchu zubů, zatímco jiní lékaři mají obavy z dlouhodobého používání těchto past kvůli obsahu abrasivních složek.

Pro a proti užívání bělících zubních past

Při rozhodování, zda používat bělící zubní pastu či ne, je důležité zvážit výhody a nevýhody. Mezi výhody patří skutečnost, že tyto pasty mohou účinně odstraňovat skvrny na zubech a tak zlepšovat cosmetický vzhled našeho úsměvu. Na druhou stranu, existuje i mnoho možných nevýhod a rizik. Jak jsem již zmínila, abrasivní složky mohou vést k opotřebení skloviny. Kromě toho může dlouhodobé použití peroxidu způsobit zvýšenou citlivost zubů.

Alternativní metody bělení zubů

Bělící zubní pasty nejsou jedinou možností, jak dosáhnout bělejších zubů. Existují i další alternativní metody, jako je profesionální bělení u zubního lékaře, domácí bělicí sady nebo dokonce přírodní metody bělení, jako je použití kokosového oleje.

Moje osobní zkušenosti

Tady bych vás ráda seznámila se svou vlastní zkušeností. Já sama jsem před lety experimentovala s různými bělícími pastami. Když jsem si uvědomila, že mám citlivější zuby než dříve, rozhodla jsem se bělící zubní pasty zanechat. Jakub mi dokonce řekl, že si nevšiml žádného zásadního rozdílu v barvě mých zubů. Teď se snažím dodržovat zásady zdravého stravování a pravidelné ústní hygieny a zuby se mi zdají být v dobrém stavu.

Pár závěrečných tipů

Pokud se rozhodnete pro vyzkoušení bělící zubní pasty, doporučuji přečíst si složení a informovat se o jednotlivých složkách. Dbejte na to, aby pasta nebyla příliš abrasivní, aby nedošlo k poškození zubní skloviny. A pokud máte po použití bělící zubní pasty citlivější zuby, raději s jejím používáním přestaňte. Jak říkají zubní lékaři, zdraví našich zubů je důležitější než jejich barva.

A rozhodně nezapomínejte, že nejlepším způsobem jak udržet zuby bělé a zdravé je pravidelné čištění a návštěvy zubního lékaře. A samozřejmě, úsměv vypadá nejlépe, když je upřímný, ať už máte zuby jakékoliv barvy!